Każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że płytki ceramiczne to jedno z popularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o wykończenie ścian lub podłóg w różnych pomieszczeniach. Znajdują się one w większości łazienek, kuchni, a także innych pokojów. W sklepach nie brakuje dziesiątek różnego rodzaju propozycji, które różnią się od siebie rozmiarem, wyglądem oraz sposobem obróbki. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się tak zwane płytki rektyfikowane, które charakteryzują się idealnymi kształtami oraz wymiarami. Sprawdź sam, co warto wiedzieć na ich temat!
Płytki rektyfikowane – niezbędne informacje!
Jeszcze zanim dowiesz się więcej na temat samych płytek rektyfikowanych, warto bliżej poznać sam proces wytwarzania tych elementów. Bez względu na to, jakie jest późniejsze przeznaczenie płytek ceramicznych, są one produkowane w dokładnie taki sam sposób. Na samym starcie elementy te wypalane są z naturalnego surowca. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskać można niezbyt równy kształt konkretnych brył, który w późniejszym czasie należy zniwelować za pomocą kalibracji. Płytki w dalszym ciągu mogą różnić się o kilka milimetrów, co negatywnie wpływa na ich prezencję. Właśnie dlatego przychodzi teraz czas na rektyfikację, która polega na mechanicznym zeszlifowaniu lub obcięciu brzegów w taki sposób, aby wszystkie płytki pozostały idealne. W elementach tych nie ma żadnych różnic, a sama płytka charakteryzuje się czterema kątami, gdzie każdy z nich ma 90 stopni.
W jakich wypadkach warto zdecydować się na płytki rektyfikowane?
Nie jest tajemnicą, że największa zaleta płytek rektyfikowanych to jednolity efekt, jaki jesteśmy w stanie uzyskać z ich pomocą. Dla wielu osób fugi, które są niezbędne w przypadku płytek ceramicznych, niszczą całą aranżację oraz efekt jednolitej powierzchni. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku rozwiązań rektyfikowanych. W takim wypadku fugi są niemalże niewidoczne, a wnętrza z ich wykorzystaniem prezentują się po prostu świetnie. W jakich pomieszczeniach propozycja ta sprawdzi się najlepiej?
Jednolite płytki rektyfikowane są w stanie zapewnić nam bardzo elegancką powierzchnię. Właśnie dlatego warto decydować się na nie, kiedy mamy do czynienia z wyeksponowanymi ścianami. Działanie to sprawi, że wnętrze konkretnego pokoju zostanie optycznie powiększone, co jest świetnym zagraniem w przypadku mniejszych przestrzeni. Na samym końcu warto zaznaczyć, że płytki rektyfikowane nie są zarezerwowane wyłącznie do łazienek oraz kuchni. Niejeden projektant postawił na nie także w salonie, a całość wyglądała po prostu bajecznie.
Montaż płytek rektyfikowanych – o czym musisz wiedzieć?
Montaż płytek rektyfikowanych w dużej mierze zbliżony jest do tego samego działania w przypadku, gdy stawiasz na klasyczne rozwiązania. Konieczne są konkretne akcesoria do płytek oraz same kleje i fugi. Czy aby na pewno? Mimo tego, że płytki rektyfikowane uważane są za bezfugowe, to montaż ich w taki sposób może być nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Spoina jest konieczna, a fuga w rzeczywistości występuje, aczkolwiek jest na tyle mała, że nikt jej nie dostrzega. Co więcej, jeśli nie jej nie zastosujesz, ewentualny demontaż płytek będzie naprawdę niełatwy. Wtedy, nawet jeśli pęknie jedna płytka, niekiedy konieczne będzie także wymienianie wszystkich sąsiednich kafelków, co sprawia wiele problemów.
Koszt płytek rektyfikowanych – jak wyglądają ceny na rynku?
Płytki gresowe oraz ceramiczne rektyfikowane to rozwiązanie, którego cena jest większa w porównaniu do płytek, które zostały wyłącznie skalibrowane. Jeśli się na nie zdecydujesz, musisz liczyć się z tym, że różnica w cenie będzie wahać się od 15 do nawet 50 złotych m2. Na tym nie koniec, w czasie tworzenia kosztorysu, należy także wziąć pod uwagę koszta montażu. Układanie płytek rektyfikowanych to zadanie, które wymaga większej precyzji oraz dokładności, a co za tym idzie, fachowiec z pewnością będzie chciał otrzymać za to zadanie większe wynagrodzenie.